ALES’e Nasıl Hazırlanmalı ve Çalışılmalı?

Öncelikle sınavla ilgili kısaca bilgi verdikten sonra işe başlayalım. Akademik lisansüstü eğitim sınavı (Ales), yüksek lisans yapmak ve akademik kariyer yapmayı düşünenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Akademik hayatı düşünen birinin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır.

Ales yılda iki defa yapılan bir sınavdır. Son yıllarda sınava talebin artması, doğal olarak da soruların zorlaştırılmasına neden oldu. Ancak zor deyince hemen gözümüz korkmasın, çalışınca her şeyin üstesinden geliriz.

Ales’e nasıl çalışılmalı diye bir yazı yazma isteği uyandı bende. 4 defa girmiş biri olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istediğim. Eksiklerim olursa beni mazur görün.
Ales toplam 150 soru çözmeniz gereken bir sınavdır. Ösym 2010’ sistemi değiştirdi ve 160 soruyu 150’e indirdi. Bunun artıları da oldu, eksileri de. Sınava girdiğinizde kitapçıkta toplam 200 soru mevcut. Bunu bölümlere ayıracak olursak, sözel 1, sözel 2, sayısal 1, sayısal 2 olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 50 soru bulunmaktadır. Ancak her öğrenci 150 soru çözecek ve çözeceği bölümlerin hangileri olacağı, kendi alanıyla ilgili olacaktır. Daha da açacak olursak, sözel öğrencileri, sözel 1, sözel 2, ve sayısal 1 sorularını çözecekken; eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri sözel 1, sayısal 1 ve sayısal 2 bölümlerini çözecekler. Tabi ki üniversite sınavında olduğu gibi her bölümün puan getirisi farklı olacaktır. Mesela eşit ağırlık öğrencileri için sayısal 1 ve sözel 1 (0,4) katsayısı ile çarpılırken; sayısal 2 (0.2) ile çarpılacaktır. Kabaca sayısal 1 ve sözel 1 den bir soru sayısal 2’den 2 soruya denk gelmektedir. Bir de şunu belirmek isterim sayısal 1 ve sayısal 2 genelde farklı anlaşılabiliyor. Bu sınava hiç girmeyenler sayısal 2 bölümünde mat 2 konularının olduğunu düşünüyor. Öyle bir şey söz konusu değil. Yalnızca mat 1 konuları çıkmakla birlikte, sayısal 2’nin soruları daha zor oluyor o kadar.

ALES

ALES

Şimdi nasıl çalışmamız gerektiği hakkında konuşalım. Ales zorluktan ziyade zamanla yarışılan bir sınavdır. Toplam 150 soru ve 180 dakika zamanınız var. Aklınıza hemen her soruya 1 dakikadan fazla zaman var gelebilir. Hemen belirteyim ki soruların uzunluğunu görünce zamanın az olduğunu anlayacaksınız. Bunun için zamana kendinizi ayarlamanız gerekecektir. Sınav da mat 1, geometri, sözel mantık, sayısal mantık ve Türkçe konuları var. Türkçe konularında dil bilgisi çıkmıyor. Bu konulardan en çok zaman kaybettiren paragraf ve mantık soruları oluyor. Bunu yenmenin yolu ise çok fazla soru çözüp kendinize pratik yapmakla alakalı bir şey. Mantık sorularını ilk gördüğünüz zaman gözünüz korkabilir, ancak soru çözdükçe o konulara hakim oluyor ve üstesinden geliyorsunuz.

Sınava girmeden önce yapmanız gereken önemli şeylerden biri çıkmış soruları çözmektir. Çünkü mantık soruların mantığını, ancak böyle anlayabiliyorsunuz. Zaten yayın evleri mantık sorularını hazırlarken çıkmış sorulardan yararlanıyorlar. Ve mutlaka çözümlü çıkmış sorulardan çalışın ve ayrıntılı bir şekilde anlatılan kaynaklardan çalışın. Konu anlatım kitaplarından bu mantık işi fazla anlaşılmıyor diyebilirim. Bir başka konu mutlaka bolca soru çözmeniz ve sık sık pratik yapmanızdır. Deneme yaparken mutlaka kendinizi zamana ayarlayın. Hatta diyebilirim ki çıkmış soruları kendinize deneme yapmanız yönünde.

Ben sınava 4 defa girmiştim. İlk sınavda çalışmamış fazla ve sınav sisteminin değiştiğini sınavda öğrenmiş ve hiç dikkat etmediğim için 200 soruyu çözmeye kalktım ve sonuç hüsranla sonuçlandı. İkinci girişinde zamanı yetiştiremedim ve 78 gibi bir sonuç aldım. Ancak bu yeterli bir sonuç değildi benim için. Dediğim gibi sitemli bir şekilde her gün belirli sayıda soru çözdüm ve sürekli konulara göz atarak ve kendimi zamana adapte ederek bu işin üstesinden geldim. 3. Defa girdiğimde yine zamanı yetiştiremedim, ancak bu defa 90 almıştım. Sonuç benim için yeterliydi ancak, kararlıydım ve zamanı yetiştirmek gibi derdim vardı ve en sonunda 4. Defa zamanı yetiştirdim 92 almıştım. Tabi bu anlattıklarım benim için geçerli bir durum . Tanıdığım arkadaşlarımdan daha yüksek alanlar olmuştu. Onlarında bana dedikleri zamanı iyi ayarlamaktan geçtiğini söylediler. Neden zamanı yetiştiremiyorum diye kendime sorduğumda bilmediğimden değil, panik ve bazı sorulara fazlaca zaman harcamaktan meydana geldiğini gördüm.

Mesela bir soruyu yapamadığım zaman, onu geçmek yerine 1 dakika zamanım var diyor ve o soruda 1 dakika mı harcıyordum. Bunun tamamen yanlış bir tutum olduğunu öğrendim. Size tavsiyem bilmediğiniz veya hatırlamadığınız soruda 1 saniye bile zaman kaybetmeden başka sorulara yönelin. Şunu da belirteyim ki sonradan geri döndüğünüzde o soruyu çok rahat bir şekilde çözebiliyorsunuz. Sınavda rahat olmanız size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Akademik bir hayat düşünen kişilere tavsiyem sınava erken girmeye başlamaları. Ales sınavı 3 yıl geçerliliği olan bir sınav. Gerekirse üniversite 2. Sınıftan itibaren sınava girin derim. Kaybedeceğiniz hiç bir şey olmayacaktır. Okulunuz bittiğinde elinizde iyi bir puan ve iyi bir birikim olacaktır.

Bu yazıda muhakkak ki eksikler vardır. Eksik ve yanlış şeylerden affınıza sığınırım. Eklemek istediğiniz veya düzeltmemizi istediğiniz varsa bize yorum olarak atarsanız seviniriz. Şimdiden başarılar dilerim

Etiketler: , , , ,

FaceBook ta paylaş

2 Responses to “ALES’e Nasıl Hazırlanmalı ve Çalışılmalı?”

  1. ali 24 Eylül 2015 at 23:33 #

    Teşekkür ederim, açıklamalarınız bana yol gösterici oldu.

  2. UFUK 27 Ocak 2014 at 14:19 #

    tecrübelerinizi yazarken olabildiğince sade ve anlaşılır yazmışsınız. benim gibi lisans mezunu olduktan sonra alese girmeye karar veren biri için yararlı bir yazı. bu yazıyı sanırım yine lisans mezunları okur,olurda hata kaza örgün bir öğrenci arkadaş bunu okursa hemen en yakın alese başvuru yapsın:)

Bir Cevap Yazın