Öğretmenin Serbest Kıyafet Mücadelesi

Sultanbeyli’de bir ilköğretim öğretmeni öğrenciler için gelecek eğitim yılında hayata geçirilecek olan serbest kıyafet uygulamasının öğretmenler ve diğer memurlar içinde yapılması gerektiğini savundu.

10 günden bu yana yönetmeliği hiçe sayan ve okula serbest kıyafetle gelen Mehmet Sıddık Ertaş hakkında soruşturma açıldı.

Eylemine ne kadar devam edeceğini bilmediği söyleyen Ertaş bu sadece kendi huzuru ile alakalı olduğunun altını çizdi.

Eylemi ile demokratikleşmeye katkıda bulunduğunu söyleyen öğretmen, yeterli kamuoyu oluştuğuna inandığında eylemine son verebileceğini söyledi.

10 GÜNDÜR YÖNETMELİĞİ UMURSAMIYOR

Sultanbeyli’de bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan Mehmet Sıddık Ertaş, yaklaşık 10 günden bu yana kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak serbest kıyafetle okula geliyor. Okul idaresinin uyarılarını dikkate almayan Ertaş hakkında soruşturma açıldı.

Görev yaptığı okulun önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ertaş, eylemi insanların özgür bir şekilde giyinmelerini istediği için yaptığını belirtti. Ertaş, şöyle konuştu: “İnsanlar kendi kıyafetlerine bile karar veremezlerse hayatta birçok alanda karar mekanizmalarını da kaybetmiş olurlar.

ÖĞRETMENLER HEP GÖZARDI EDİLİYOR

Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir yönetmelik hazırladı biliyorsunuz. Öğrenciler önümüzdeki Eylül ayından itibaren rahat elbiselerle, istedikleri kıyafetlerle gelebilecekler. Fakat öğretmenler veya diğer memurlar hep göz ardı ediliyor, ben sadece buraya dikkat çekmek istedim.”

Öğrenciler kendi kıyafetlerine karar verebiliyorlarsa öğretmenlerin de kendi kıyafetlerine karar verebilmesi gerektiğini söyleyen Ertaş, kılık kıyafet serbestliği ile ilgili çıkartılan yönetmeliğin önce öğretmenlerden ve diğer memurlardan başlatılması gerektiğini, bu nedenle yönetmeliğin yetersiz olduğunu ileri sürdü. Eylemi ile kılık kıyafet yönetmeliğinin tamamen kaldırılması için kamuoyu oluşturulmasını amaçladığını ifade eden Ertaş, “Devlet insanların elbiseleri ile uğraşmaktan vazgeçmelidir. Ben bunu ulus devlet geleneğine bağlıyorum, şu anlamda yani 18. ve 19. yüzyıldan buyana devletler insanlar üzerinde kendilerini hissettirebilmek insanların kıyafetlerine kadar her alanda onları belirlemişlerdir. Müfredatı belirlemişlerdir, kıyafeti belirlemişlerdir, müfredatın içeriğini belirlemişlerdir, dersin nasıl anlatılacağını belirlemiş. Bunlardan artık devletin vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

KENDİ HUZURU İÇİN  EYLEM YAPIYOR

Hakkında açılan soruşturmanın yakın zamanda sonuçlanacağını ve muhtemelen kılık kıyafete uyulmadığı için kendisine yönetmelik gereği kınama cezası verileceğini söyleyen Ertaş, eyleminin cezasız kalmayacağını da bildiğini kaydetti. Kılık kıyafet yönetmeliğini protesto ederek kimseyiserbest kıyafet giymeye çağırmadığını da kaydeden Ertaş, eyleminin birey olarak sadece kendi huzuru ile ilgili bir şey olduğunu sözlerine ekledi. Ertaş, “Ancak başka memurlar ve öğretmenler de hiç olmazsa belli bir süre kılık kıyafet konusunda bir esnekliğe giderlerse bu anlamda daha iyi bir kamuoyu oluşturulabilir, ve belki de ilk kez halktan devlete doğru dikey bir talep gündeme gelir, beklide bu konuda bir esneme söz konusu olabilir. Çünkü bizim geleneğimizde hep tepeden aşağıya doğru bir düzenleme yapılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bu hep böyledir. Belki o günün koşulları içerisinde bu gerekli olabilirdi, bu tartışılabilecek bir şey.” ifadelerini kullandı.

EYLEMİN NE KADAR SÜRECEĞİNİ KENDİSİ DE BİLMİYOR

Önemli olanın konunun ülke gündemine gelebilmesi olduğunu belirten Ertaş, eylemi ile demokrasiye katkı sağlayarak insanların daha rahat olmasını amaçladığını vurguladı. Ertaş, eyleminin ne kadar süreceğini kendisinin de bilmediğini, ama yeterli farkındalık oluşturulduğu takdirde eylemine son verebileceğini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı

Etiketler: , , , , ,

FaceBook ta paylaş

İlk yorumu siz yapın.

Bir Cevap Yazın